קדימה ליער להבים

(תחנה מספר 3 )

  • אזור צפון הנגב משתרע על רצועת שטח של עשרות ק״מ. הנוף באזור כולל רכסי גיר ומשטחי לס הפזורים ביניהם במזרח ויורדים ומתרחבים לכיוון מערב, והם יוצרים בתרונות ומבוכים (למשל, ׳בתרונות רוחמה׳) המושכים מטיילים רבים בעת פריחת מרבדי הכלניות. 

 

  • משימה (תשובה בתחתית העמוד): מצאו את גן השעשועים ביער ועברו בו את מסלול המכשולים.

 

  • צפון הנגב מאופיין בסוגי אקלים שונים.כמות המשקעים באזור נעה בין 200 מ״מ גשם בדרום ועד 300 מ״מ בצפון. האזור מאופיין במגוון ביולוגי עשיר מכיוון שהוא מושפע משלושה אזורי אקלים שונים – האזור הים תיכוני מצפון, הערבתי במרכז, והצחיח מדרום. מיקומו הביו-גיאוגרפי של צפון הנגב מציע מגוון של בתי גידול, המהווים משכן למינים אבולוציונים-גיאוגרפיים שונים, ולפיכך לאסופת מינים ייחודית של צמחים ובעלי חיים.

 

  • סקרים שונים מציעים כי אזור זה נחשב כאזור עם מגוון עשיר במיוחד (Ecological hot spot) בהשוואה לאזורים דומים ברחבי העולם. לדוגמה, באזור גבעות גורל, ניתן להינות ממגוון של צמחי מרפא, מאכל ותבלין (קורנית מקורקפת, אזוב מצוי, אכילאה ריחנית), אשר שימשו את אוכלוסיית האדם המסורתית באזור ואנו נהנים מהם עד עצם היום הזה.

 

  • בעשרות השנים האחרונות, סובל אזור צפון הנגב מהפרעות רבות (אזורי תעשיה, חקלאות התיישבות ותשתיות). בנוסף, בשל מיקומו של חבל ארץ זה באזור החצי-צחיח הוא נתון להשפעות השליליות של השינויים הגלובאליים, כמו התרחבות שטחי המדבר ואירועי קיצון, כמו שיטפונות ו/או תקופות בצורת רצופות.

 

לחץ לאתר הבית דע את מקומך

תשובה למשימה: גן השעשועים נמצא כ-30 מטר צפונה